איך להימנע מסכנות הילדים שלכם ברשת

את המאמר הבא כתבתי עבור העיתון המקומי בעיר שלי – נהריה לאחר שבני התחיל לימודים בכיתה ז' ופקחתי עיני לראות את המתרחש סביבי. זו לא הפעם הראשונה שאני מרצה בתחום הסכנות לילדים אלא שבשנתיים האחרונות בעיקר חל שינוי קיצוני ביחס לעולם הזה, בעיקר עקב השימוש האינטנסיבי בסלולר.

על אף שתחום העיסוק היומיומי שלי הוא שיווק במדיה חברתית לעסקים, ארגונים ואנשי ציבור, אני רואה במאמר הזה שליחות וחובה לכל ההורים וילדיהם המתבגרים לקרוא אותו ולהפנים.

הסכנות לילדים ולנוער שלנו ברשת הן עצומות. לא רק בגלל הפגיעה בפרטיות (שאין לכם מושג עד כמה זה משמעותי), אלא נוכח העובדה שהכל זמין כל הזמן וכל דבר מותר. כשאני מדברת על 'רשת' אני לא מדברת רק על המחשב הביתי והאינטרנט כפי שהיה עד לפני כמה שנים. העניין הוא מה קורה בתוך הטלפון הסלולרי של הילדים שלנו. כולנו כהורים עומדים בפני הדילמה: "אם נחטט לילדים בטלפון הסלולרי שלהם, זוהי פגיעה בפרטיות שלהם" ובכן, זה לא נכון.

הפרטיות שלהם נפגעת ועלולה להגיע למקומות קשים מאד של פגיעה, דווקא אם לא תדברו על זה ותוודאו שאפליקציות מסויימות יוסרו מהסלולרי שלהם. אחת הבעיות הכי חמורות בתחום האפליקציות היא שהתחושה של הילדים היא שהכל מותר. מאחורי מסך והקלדת מילים הרי אין דבר שאי אפשר לכתוב. יש מסך, יש מקלדת, יש מכשיר. לא צריך להסתכל לאותו אדם בעיניים וכך נוצרת התחושה שזה "בסדר".

כדי להשיג תוצאות רצויות מול הילדים שלנו הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לבצע שיחה מושכלת ומוסכמת שבסופה הם מבינים כי לא שוללים את חירותם לשימוש בטלפון הסלולרי אלא נותנים להם כללים לשימוש נכון ומוגן (גם עבורם וגם אחרים). בדיוק כפי שאתם מקפידים להסביר להם על חשיבות השימוש בחגורת בטיחות באוטו, ובדיוק כפי שאתם מזהירים אותם מסכנות אחרות בעולמנו.

בלי יותר מידי הקדמות. השיחה עם הילדים צריכה להיות על האפליקציות הללו:

1. סיקרט – האפליקציה היא למעשה רשת חברתית אנונימית ( מה שמגדיל את הבעיה של רוע, אלימות מילולית, פריצת גבולות, גזענות ועוד). היא מצליחה להוציא מבני הנוער את הרוע ולכן רבים נפגעים. בנוסף – האפליקציה מרגע שהיא מותקנת, שולחת שלוחות לכל המידע הקיים בטלפון: אנשי קשר, הודעות, מידע על שיחות, תמונות, מצלמה, מיקרופון,מיקום ועוד… הילדים אינם מודעים לכל זה כשהם מורידים אותה ומשתמשים בה. זוהי פגיעה קשה בפרטיות של המשתמש בזמן התקנת האפליקציה. בנוסף, חשוב לציין כי האפליקציה אינה עומדת בחוק הישראלי שכן היא מהווה עבירה על חוק איסור לשון הרע והחוק למניעת הטרדה מינית. שימו לב! זה לא מספיק למחוק את האייקון של האפליקציה מהטלפון. האפליקציה ניתנת להסרה אמיתית רק על ידי הסרה מהתפריט וכדי שחברת סיקרט לא תמשיך לשמור עליכם פרטים אתם גם צריכים לפנות אליהם במיילprivacy@secret.ly ובו לציין את כל פרטי ההרשמה שלכם ואת מספר הטלפון בו הותקנה האפליקציה, אחרת הם ישמרו עליכם מידע לתמיד.

2. אינסטגרם – אחרי שדיברנו על האפליקציה המסוכנת ביותר, נעבור לאפליקציה קלילה יותר המבוססת על תמונות. אינסטגרם היא אחת הרשתות החביבות עלי בעולם השיווק במדיה החברתית. אני מפעילה שם פרופילים לחברות מקצועיות ולעסקים וזה נחמד מאד. אפשר להעביר הרבה מסרים באמצעות תמונה. אך חשבו על מסרים בלתי רצויים שאפשר להעביר באמצעות תמונה. הדבר הראשון שצריך לעשות באם אתם מאפשרים לילדים שלכם להיות שם, זה לבדוק את הגדרות הפרטיות של האפליקציה. כל שעליכם לעשות הוא להכנס להגדרות החשבון (סימן של גלגל שיניים) ושם להגדיר שהתמונות שהילד שלכם מעלה, יתאפשרו לצפיה לחברים בלבד. בנוסף עליכם להגדיר כי כל עוקב שרוצה לעקוב אחר הפרופיל יצטרך לקבל אישור להצטרף למעגל העוקבים. לאחר שביצעתם את הפעולות הפשוטות הללו, אני רוצה לספר לכם שרק בשבוע החולף צפיתי בלפחות 20 פרופילי אינסטגרם של תלמידים בעיר נהריה וזה מדהים לראות שאין לכם מושג כהורים מה הולך שם. (בעיקר ילדות אגב) מעלות תמונות אנסופיות של עצמן בפוזיציות שאינן משתמעות ל2 פנים ומדובר בגילאים 9 עד 14 במקרה דנן. לי ברור שההורים במקרה הזה אינם מודעים לכך. וגם על זה רצוי לדבר בבית.

3. וואטסאפ – פה הסיפור מורכב הרבה יותר. כולנו שולחים הודעות סמס בווטסאפ וכל הזמן. אני אעיד על עצמי שלמעשה מדובר בכלי תקשורת הראשון במעלה בטלפון הסלולרי שלי. הן עם לקוחות והן עם המשפחה. זאת האפליקציה הכי משמעותית להעברת מסרים שחדרה לחיינו בקיצוניות. היא חינמית, היא מאפשרת מידע מהיר של תמונות, קבצים, קול, מלל ובדיוק בשל הזמינות הכל כך גבוהה שלה לכל העברת התוכן שלנו היא מאפשרת גם להפיץ חומרים שכלל לא רצינו או חשבנו שמישהו יפיץ. בקרב בני נוער וילדים – זהו אמצעי התקשורת הכי משמעותי היום. לכל ילד/נער במכשיר הסלולרי שלו יש אינסוף קבוצות ווטסאפ אליהן הוא משתייך. הקבוצה של החברים, הקבוצה של הכיתה, הקבוצה של החוג, הקבוצה של התחביב, קבוצה לחלק מהחברים ועוד ועוד. אלא שמעבר לכך שהתכנים המועברים שם הם אינסופיים, הילדים אינם מודעים לרמת הפגיעה בהם באם ישלחו ולו לחבר או לחברה הקרובים ביותר ולו תמונה חושפנית אחת. אינסוף מקרים בעולם ובארץ של ילדים שמוצאים עצמם בדכאון כבד, על סף התאבדות ואפילו התאבדות בפועל בגלל תמונה שלהם שהופצה. לכאורה כל אחד אומר :"אצלי זה לא יקרה" אבל מסתבר שזה קורה לכולם בשלב זה או אחר והכל תלוי במינונים ובסוג ההפצה והחומר שהופץ. בתוך כך גם מלל פוגעני, אלימות מילולית, ואינסוף ווריאציות של סנצות אפשריות שמישהו/מישהי מעלים בקבוצות יכולים להגיע רחוק מאד ולכם עצמכם אין מושג באיזו קלות ילדכם הוא חלק מזה. זכרו את מה שאמרתי בתחילת המאמר: "הקלות הבלתי נסבלת של חוסר הצורך להסתכל בעיניים ולקיים תקשורת אנושית, מאפשרת פריצת גבולות בלתי הגיונית". היבטים נוספים: ווטסאפ גם מתאפיינת בהפצת וירוסים באמצעות הודעות, אין אפשרות לססמא בווטאספ וכל מידע שמועלה מגובה גם בענן כך שהמידע נמצא לא רק במכשיר הסלולרי אלא ברחבי הרשת. מה עושים? מדברים עם הילדים, מסבירים, מפקחים, דואגים שהם יהיו בקבוצות מסויימות בלבד ובהגבלה במספר הקבוצות ומסבירים להם את עניין הפרטיות והחדירה לפרטיות שהם אינם מודעים לה כלל.

4. סנאפצ'ט – אפלקיציה שמאפשרת העברת תמונות ומחיקתן אחרי שניה ומעלה. הנרשם יכול להעביר תמונה ולקבוע את הזמן בו היא תוצג. דהיינו יכול לקבוע שתוך שניה התמונה תמחוק את עצמה. לכאורה האפליקציה נותנת תחושה של "שימוש בטוח" אך זוהי אפליקציה מסוכנת מאד והיחידה מבין כל האפליקציות שנפרצה על ידי האקרים וכמעט 5 מיליון מספרי טלפון של משתמשי האפליקציה הופצו בעולם בעקבות הפריצה. פשוט לא להיות שם!

5. פייסבוק – אי אפשר לתת סעיף קצר על פייסבוק היות ומדובר בהרצאה שלמה המדברת על הסכנות ברשת החברתית הגדולה בעולם. אך אפשר להסביר בכמה נקודות במה יכולה להתבטא הפגיעה בילדיכם: *חשיפת מידע אישי *טשטוש ואבדן הכישורים החברתיים והשיחתיים *קבוצות קיצוניות * ביריונות רשת *תכנים לא הולמים (הם נחשפים כפרסומות בלי שום שליטה של הילדים) *עברייני מין *גניבת זהות (דמיינו שלילד שלכם יש פרופיל אישי בפייסבוק ופתאום צץ בפייסבוק אחד זהה בדיוק ומתחיל לדבר ולהתכתב עם אותם חברים של ילדיכם שבטוחים במאה אחוז שמדובר בחבר שלהם) *האקרים ופורצי רשת *גורמים פליליים.

לסיכום, אין צורך למנוע מילדיכם גישה לאינטרנט, לרשתות ולאפליקציות כי הם מספקים להם מיומנויות חשובות, אך על ההורים והמחנכים להכיר את הסכנות שקיימות ברשת להכיר את דרכי ההתמודדות איתן ולדעת לכוון את הילדים במה להתמקד.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square