החוקים הכי חשובים לשיווק במדיה חברתית

את ההסבר הבא כתבתי כחלק מהכנת המצגת לקורסים הקבועים שאני מעבירה באופן קבוע בלשכת המסחר תל אביב ובקורסי מט"י חיפה ומעוף וכן במכללות ובארגונים בהם אני מלמדת. אם אתם משווקים את עצמכם לבד במדיה החברתית, המאמר יכול לתת לכם כמה כללי יסוד מעולים להבנת העולם הזה ולכללי עשה ואל תעשה. אם אתם מתקשים בשיווק עצמי. מוזמנים לפנות אליי ו/או להצטרף לאחד הקורסים.

החוקים הכי חשובים לשיווק במדיה חברתית

1. מלאו את הנתונים שלכם בפרופיל/דף עד הסוף! אם זה בפייסבוק, אם זה בטוויטר, לינקדאין או כל מקום אחר. אם תפתחו כרטיס ותמלאו רק שם וטלפון, זה לא מספיק. לא רק שזה לא מספיק. אם לא מילאתם עד תום כמה שיותר מהפרטים שלכם,כולל לינקים חיוניים לאתר, למדיה החברתית שלכם, כתובת מייל שלכם, ניסיון וכו'… הרי שהפסדתם כבר מההתחלה את האופציה לשווק את עצמכם כמו שצריך.

2. סטטיסטיקות – בכל דף עסקי בפייסבוק, יש מערכת סטטיסטיקות ענפה ומלאה בפרטים. המון אנשים מקימים דף, עושים פעילות שיווקית יפה אבל בכלל לא טורחים להכנס לדף הסטטיסטיקות של מערכת ניהול התוכן בדף. למה זה חשוב? כי כך תדעו איזה סטטוס שלכם היה מוצלח יותר. כי כך תדעו אם קהל היעד שמגיע ומגיב לכם בדף הוא נשים או גברים. ותדעו במי להשקיע יותר. כך גם תדעו באיזה תכנים להשקיע ומה לכתוב. בקיצור – יש שם המון המון מידע וזאת שטות מוחלטת לא להעזר בכך.

3. די למכירות! אנשים שונאים שמוכרים להם, ועוד יותר שונאים שמאכילים אותם בכפית במידע פרסומי ללא תכלית. להקים דף עסקי ולא משנה באיזו רשת חברתית ולכתוב בו כל יום סטטוס שמדבר על המוצר שלכם ובואו תקנו אותו כי הוא מדהים, מושלם ואחלה… איך לומר בעדינות? לא זו הדרך! במקום זאת, דברו אל לבם של האוהדים, ספרו סיפור, העבירו אותם חוויה, הראו להם סרטון, תמונה, שאלו אותם שאלות. והכי חשוב, אם אתם מתמחים בתחום מסויים, פשוט תנו לאוהדים שלכם טיפים ועצות מהתחום שלכם.

4. אין דבר כזה לא להגיב בדף! אתם מנהלים דפים במדיה החברתית, לא רק כדי לבוא לשם, לזרוק סטטוס וללכת. מדיה חברתית מהותה היא אנשים. לכן אם אנשים כותבים לך בדף, שואלים, מגיבים, עליך להיות חברתי באותה מידה ולהגיב להם בחזרה.

5. אל תתמקדו בלייקים אלא דווקא ב Engagement (מחוייבות האוהדים לדף שלכם) –ממה שאני רואה, במרבית המקרים, דווקא דפים עם כמויות אדירות של לייקים, הם חברות גדולות שיש להם פשוט המון כסף לנהל פרסומים ממומנים בסכומי עתק שמביאים להם לייקים. זה הכל. אם לכם יש דף עסקי כעסק, ארגון, חברה, אתם תשאפו דווקא לנהל קהילה שמגיבה ומחוייבת לדף ומתעדכנת בו על בסיס קבוע, הרבה יותר מאשר לנהל דף חסר חשיבות עם המון לייקים אך ללא שיח אמיתי. לכן התמקדו בתכנים ובלתת ערך בדף שלכם ולא ב"כמה לייקים יש לי".

6. הצמידו סטטוסים חשובים לחלק העליון של הדף (בפייסבוק) – אם כתבתם סטטוס שמדווח על משהו חשוב או כזה שעושה עליכם רושם טוב מאד, כדאי לכם להשתמש בפונקציה הנמצאת בקצה הימני למעלה של כל סטטוס ונקראת PIN TO TOP. כך למעשה תגרמו לכך שהסטטוס יוצמד לחלק העליון של הדף וישאר במקום בולט.

7. פוסט לא צריך להיות ספר ! אם יש לכם מאמר שלם להביא לידיעת הקהל, כתבו אותו בבלוג שלכם, כתבו עליו כמה מילים בפוסט ושימו לינק שמוביל למאמר המלא. אבל רשת חברתית היא זירה מהירה יותר ואנשים לא ממש אוהבים לשבת ולקרוא המון המון מלל בסטטוס אחד ויחיד.מידע קצר ויעיל וממוקד עם מסר ותוכן חשוב יהיה הרבה יותר אפקטיבי.

8. לשתף את האוהדים במה שאתם מעלים לדף – על חכמת ההמונים דובר לא מעט. אם אתם נותנים ערך מוסף בדף שלכם, מעלים תכנים ומפרסמים, למה שלא תעצרו מפעם לפעם ותשאלו את האוהדים, האם החומר מסייע להם? או – האם יש מידע שהם זקוקים לו והיו רוצים שתכתבו עליו? האוהדים הם חלק מהקיום השיווקי שלך, ומגיע להם מקום של כבוד.

9. אל תקנו לייקים !! – אתם עלולים להיתקל בפרסומות כמו 10$ ל1000 לייקים ואחרות… האם באמת חשוב לכם שבדף שלכם יהיו 1000 אוהדים בני 13 מהודו? האם זה הערך המוסף שאתם מבקשים עבור העסק שלכם? זה לא שיווק! זה תת רמה. בנוסף, חשוב שתדעו שפייסבוק החליטו לפקח הרבה יותר מפעם על לייקים קנויים והדף שלכם עלול להיות בסכנה אם תפעלו כך.

10. הדבר האחרון והחשוב מכל – היו אנושיים ואף אישיים. אנשים מגיעים לרשת החברתית כי היא חברתית ולא כי הם מחפשים תגובה רובוטית. כל אחד אוהב יחס חם ואנושי וכל אחד אוהב לדעת שמאחורי מסך מסתתר לו אדם.

מוזמנים גם להרצאה שלי על "שיווק מהלב" ביוטיוב

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square